صفر تا صد آنچه باید از پرمسو پرمیت (اجازه اقامت ایتالیا) بدانید!

صفر تا صد آنچه باید از پرمسو پرمیت (اجازه اقامت ایتالیا) بدانید!

پرمسو پرمیت

ایتالیا، همواره یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری و مهاجرتی برای مردن سرتاسر دنیا و به خصوص هنرمندان بوده‌است. ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و تعداد زیادی از هموطنانمان خواهان اقامت یا سفر به این کشور هستند. احتمالا شما هم یکی از این افراد باشید. پیش از آنکه بخواهید اقدام کنید، خوب است اطلاعاتی درباره قوانین کشور ایتالیا داشته باشید تا سفر و مهاجرتی لذت بخش را تجربه کنید و با مشکلی رو به رو نشوید. از جمله مهمترین نکاتی که باید درباره قوانین این کشور بدانید، پرمسو پرمیت ایتالیا است. مدرکی که در صورت تمایل تان برای اقامت طولانی مدت، باید پیگیر آن باشید. اما این همه چیز نیست! به خواندن ادامه دهید و با ترجمه رسمی زبان ایتالیایی الوند همراه باشید تا همه آنچه باید از اجازه اقامت ایتالیا بدانید، در اختیارتان بگذاریم:

کارت پرمسو پرمیت ایتالیا چیست؟

اگر فردی غیر اروپایی تصمیم داشته باشد که برای مدتی زمانی بیشتر از 3 ماه در ایتالیا ماندگار شود، باید دو کار انجام دهد. در قدم اول این فرد باید اقدام به گرفتن ویزای بلند مدت ایتالیایی کند، اما در کنار این ویزا به چیز دیگری نیاز دارد که از آن با عنوان “پرمسو پرمیت”، “اجازه اقامت ایتالیایی” یا همان Permesso di  Soggiorno  یاد می‌کنیم. پرمسو پرمیت، در واقع مدرکی است که به شما این امکان را می‌دهد تا برای زمانی طولانی در کشور ایتالیا، اقامت کنید.

این اجازه اقامت، کارتی الکترونیکی است که با استفاده از آن می‌توان به اطلاعات شخصی فرد دسترسی پیدا کرد. در نظر داشته باشید، تنها زمانی می‌توانید برای دریافت پرمسو پرمیت اقدام کنید که دارای ویزای بلند مدت باشید. در غیر این صورت، با استفاده از ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا، نمی‌توانید این مدرک را دریافت کنید.

انواع اجازه اقامت ایتالیایی را بشناسید

ممکن است با خودتان بگویید، آیا این اجازه اقامت دارای انواع مختلفی است؟ در پاسخ باید بگوییم بله! به صورت کلی نوع پرمسو پرمیتی که متقاضی دریافت می‌کند، متناسب با هدف او است. این به معنای آن است که براساس نوع ویزای بلندمدتتان می‌توانید برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنید.

به طور کلی از مهمترین انواع پرمسو پرمیت می‌توان به کاری و تحصیلی اشاره کرد. همچنین نوع دیگری از این اجازه اقامت وجود دارد که با نام Elective Residence Permit یا Retirement Residence Permit شناخته می‌شود. این به معنای آن است که بدون نیاز به کار کردن، می‌توانید در ایتالیا بمانید؛ البته در شرایطی که منبع جایگزین درآمدی داشته باشید.

اجازه اقامت ایتالیا

برای دریافت اجازه اقامت ایتالیا باید چه کار کنیم؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که درباره پرمسو پرمیت پرسیده می‌شود آن است که روند دریافت اجازه اقامت به چه صورت است. همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، تنها زمانی اجازه اقدام برای این مدرک را دارید که پیش از این، ویزای اقامت بلند مدت در ایتالیا را دریافت کرده باشید. پس از آن، بعد از ورود به این کشور، تا 8 روز فرصت دارید تا برای دریافت پرمسو پرمیت اقدام کنید.

به صورت کلی برای دریافت این مدرک دو مرحله کلی پیش رویتان قرار دارد:

  • اول: مراجعه به دفتر پست
  • دوم: مراجعه به اداره پلیس

اولین کاری که باید برای دریافت پرمسو پرمیت انجام دهید، تکمیل کیت پرمسو یا همان Kit Permesso di Soggiorno  است. این کیت بسته‌ای است که در آن فرم‌هایی وجود دارد. شما به عنوان متقاضی باید در این فرم‌ها، اطلاعات شخصی و اهدافی که از ماندن در ایتالیا دنبال می‌کنید را بنویسید. از دیگر اقداماتی که لازم است در این مرحله انجام دهید، تهیه کردن Marca da bollo و ضمیمه کردن آن به اپلیکیشن است.

پس از پرکردن این فرم‌ها، باید همه مدارک مورد نیاز به همراه کیت به اداره پست بروید و هزینه‌های لازم را برای دریافت اجازه اقامت ایتالیا، پرداخت کنید. (در نظر داشته باشید، برای پرداخت تنها می‌توانید از پول نقد یا کارت بانکی متعلق به خود کشور ایتالیا استفاده کنید.)

در قدم بعدی، کارمندان اداره پست تمامی اطلاعات‌تان را که در بسته‌ای قرار دارد، به اداره پلیس ارسال می‌کنند. بعد از انجام تمامی کارهای اداری مربوطه، رسیدهایی مانند Assicurata و bolletino به شما برگردانده می‌شود و زمانی را به شما برای مراجعه حضوری به اداره پست یا مهاجرت، اعلام می‌کنند.

و در آخر، بعد از حضور شما در دفتر پلیس یا اداره مهاجرت، از شما اثرانگشت گرفته می‌شود، سوالاتی از شما می‌پرسند و اگر همه مراحل بدون مشکلی پیش رفته باشد، کارت پرمسو پرمیت را برایتان صادر می‌کنند.

هزینه‌های دریافت کارت پرمسو پرمیت چقدر است؟

معمولا بسیاری از هزینه‌های دریافت این کارت به مرحله اول، یعنی مراجعه به اداره پست اختصاص دارد. از این رو، در ادامه هزینه‌های این بخش را به شما معرفی می‌کنیم و زیر ذره بین قرار می‌دهیم. لازم به ذکر است، این مبالغ ممکن است زمان مهاجرت و یا سفر شما، دستخوش تغییراتی شده باشد.

  • برای Marca da boll باید 16 یورو بپردازید.
  • برای سابمیت کردن در اپلیکیشن و ضمیمه کردن مدارکتان باید 30 یورو بپردازید.
  • برای دانلود فرم و پرینت کارت الکترونیک پرمسو باید مبلغ 30.46 یورو بپردازید.
  • برای دریافت مجوزی که دارای اعتبار بیش از 90 روز باشد، باید 27.50 یورو بپردازید.
  • 80 تا 200 یورو باید برای پروسه دریافت اجازه اقامت ایتالیا بپردازید. (80 یورو برای اقامت‌های سه ماه تا یکسال، 100 یورو برای اقامت‌های یک ساله تا دو ساله، 200 یورو برای اقامت‌های دوساله و بیزینس لیدر)

آیا می‌توان پرمسو پرمیت را تمدید کرد؟

ممکن است شرایطی برایتان پیش بیاید که نیاز به تمدید اجازه اقامت ایتالیا داشته باشید. بنابراین ایا امکان تمدید وجود دارد؟ بله!

اگر می‌خواهید به مدت 6 ماه این مدرک را تمدید کنید، حداقل باید 30 روز قبل از پاین اعتبار آن، اقدام کنید. همچنین اگر خواهان تمدید یکساله یا دوساله هستید، باید حداقل 90 روز پیش از پایان اعتبار به فکر باشید.

به علاوه در نظر داشته باشید، برای آنکه بتوانید این مدرک را تمدید کنید، باید مراحلی مانند بار اولی که آن را دریافت می‌کنید، دوباره طی کنید.

چطور می‌توانیم اقامت دائم ایتالیا را بدست آوریم؟

بعد از گذراندن همه این مراحل به مدت 5 سال، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم در کشور ایتالیا درخواست دهید. در صورت موفقیت و صدور آن، شما از بعضی از شرایط شهروندی ایتالیا مانند کار و زندگی در کشورهای دیگر اروپایی بدون نیاز به مجوز کار، استفاده از بعضی امکانات دولتی و … بهره مند می‌شوید. همچنین اگر میزان اقامتتان به 10 سال برسد، می‌تواند برای شهروندی ایتالیا درخواست دهید و از تمامی شرایط آن استفاده کنید.

سخن آخر

و در نهایت، این هم از همه آنچه باید از پرمسو پرمیت ایتالیا می‌دانستید! سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سوال و یا تجربه ای دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله دارالترجمه رسمی زبان ایتالیایی الوند، به اشتراک بگذارید.

برای اطلاعات بیشتر و سوالات در مورد ایتالیا و ترجمه رسمی مدارک و تایید ترجمه رسمی  با شماره تماس زیر  و کارشناس سایت 

خانم ژاله ترابی زاده

هماهنگ بفرمایید.

09128467956

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *