هزینه‌ های تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

هزینه‌ های تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

اگر برای مهاجرت به ایتالیا می‌خواهید تصمیم بگیرید، بهتر است قبل از هر اقدام راجع به هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا، مقایسه شهرهای این کشور برای زندگی و سایر موارد مهمی که در این زمینه معمولاً مطرح می‌شود، تحقیق کنید. ما در این مطلب با توجه به سؤالاتی که اکثر افراد از خود راجع به هزینه‌های تحصیل در ایتالیا می‌پرسند، سعی کردیم به شما کمک کنیم که جواب‌هایی را که می‌خواهید پیدا کنید.

ایتالیا کشوری محبوب در میان دانشجویان

بسیاری از افراد به واسطه رشته‌های تحصیلی در ایتالیا و فرهنگ این کشور علاقه‌مند هستند که برای مهاجرت این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. همین موضوع باعث شده است که ایتالیا به عنوان یکی از مقصدهای محبوب برای دانشجویان بین المللی شناخته شود.

این کشور دارای چندین دانشگاه برتر دولتی و خصوصی است که اگر به آمارهای جهانی نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که آن‌ها دارای رتبه‌های بالایی هستند. برای مثال دانشگاه بولونیا (که اولین دانشگاه ایتالیا و قدیمی‌ترین دانشگاه در اروپا است!) که در رنکینگ 168 قرار دارد.

شما می‌توانید با تکمیل مدارک خود و اقدام برای مهاجرت به ایتالیا در رابطه با رشته تحصیلی خود تصمیم‌گیری کرده و بعد از آن با انتخاب یک دانشگاه معتبر، باقی فعالیت‌های لازم را انجام دهید. دقت داشته باشید که تمامی درس‌هایی که در ایتالیا به دانشجویان یاد داده می‌شود به زبان ایتالیایی نیست، بلکه برخی رشته‌ها، مثل رشته‌های زیر به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند:

 • روابط بین الملل
 • MBA
 • مهندسی برق
 • علوم کامپیوتر
 • معماری
 • طراحی مد

چرا افراد زیادی ترجیح می‌دهند که برای مهاجرت تحصیلی، ایتالیا را انتخاب کنند؟

با توجه به پایین بودن هزینه‌های تحصیل در کانادا، افراد زیادی ترجیح می‌دهند که این کشور را به‌جای سایر کشورهای اروپایی انتخاب کنند. ایتالیا در کنار مقرون‌به‌صرفه بودن، یک کشور با شرایط بسیار ویژه است که می‌توان به آن توجه کرد.

شاید جالب باشد که بدانید متوسط هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا و هزینه کارشناسی در ایتالیا،  850 تا 5000 یورو در سال است. همچنین هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا به صورت همزمان، می‌تواند ماهیانه 700 تا 1000 یورو باشد که برای هزینه‌هایی مثل مسکن، غذا، حمل و نقل و تفریح به آن اشاره می‌شود.

گران‌ترین شهرهای این کشور که می‌تواند برای تحصیل انتخاب شود، شهرهای رم، میلان و بولونیا هستند که باید هزینه‌های بیشتری برای هزینه‌های جاری خود در نظر بگیرید. همچنین شهرهای ارزان‌تر ایتالیا مثل پیزا، پادوا و تورین، شهرهایی هستند که می‌توانید تحصیل در آن‌ها را انتخاب کنید.

خوب است بدانید که دانشگاه‌های ایتالیا به شکل زیر تقسیم بندی شده اند:

 • 61 دانشگاه دولتی
 • 30 دانشگاه خصوصی
 • 11 سازمان تحقیقات دولتی، برنامه‌های پیشگام دانشگاهی و مراکز آموزش عالی هنر
 • 339 دوره که با زبان انگلیسی برگزار می‌شوند

مزایای تحصیل در کشور ایتالیا برای عموم مردم

اگر تصمیم گرفتید که ایتالیا را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کنید، می‌توانید مطمئن باشید که از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • تحصیل باکیفیت در دانشگاه‌های ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • بورسیه‌های تحصیلی متنوع
 • امکان کارآموزی با حقوق
 • دوره‌های تحصیلی متنوع

هزینه و شهریه مدارس شبانه روزی ایتالیا برای افرادی که زیر 18 سال دارند!

ایتالیا مانند سایر کشورهای مطرح جهان دارای مدارس خصوصی و دولتی شبانه‌روزی بوده که به زبان ایتالیایی اداره می‌شوند. همه افرادی که می‌خواهند فرزندان خود را برای ثبت نام در این مدرسه‌ها راهی کنند، باید بدانند که برای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی دولتی، قیم دانش آموز باید در ایتالیا حضور داشته باشد و یک سیتی زن باشد. با توجه به این که این موضوع چندان آسان نیست، بسیاری از افراد مجبور می‌شوند که فرزندان خود را در مدارس خصوصی ثبت نام کنند.

دقت کنید که تحصیل در مدارس خصوصی با زبان انگلیسی امکان پذیر است، اما توصیه می‌شود که دانش آموزان حتماً تا حدی با زبان ایتالیایی آشنا باشند. برای دانش آموزان غیر ایتالیایی که می‌خواهند از مدارس شبانه روزی استفاده کنند، بهترین فرصت برای ورود به این مدارس ترم تابستانی است که بیشتر به عنوان یک زمان آمادگی شناخته می‌شود.

هزینه‌های تحصیل در این مدارس می‌تواند سالانه در حدود 25 تا 40 هزار یورو باشد.

هزینه کالج در ایتالیا چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم، شهریه دانشگاه با توجه به رشته‌های تحصیلی ایتالیا می‌تواند متفاوت باشد. برخی از رشته‌ها به واسطه کلاس‌ها و کورس‌های کارگاهی خود، گران‌تر هستند. در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا، تحصیل باید به زبان ایتالیایی باشد، اما اگر علاقه‌مندید که به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید در دانشگاه‌های خصوصی این کشور ثبت نام کنید.

هزینه کالج در ایتالیا و دانشگاه‌های دولتی می‌تواند برای هر مقطعی و رشته ای متفاوت باشد، اما عموماً دانشگاه‌های دولتی سالانه 750 تا 1800 یورو دریافت می‌کنند در حالی که دانشگاه‌های خصوصی سالانه 5500 تا 12900 یورو از دانشجوان خود هزینه می‌گیرند.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

رشته ای که می‌خواهیم به صورت تخصصی و تکی هزینه‌های آن را بررسی کنیم، پزشکی است. هر فردی می‌تواند به زبان ایتالیایی یا انگلیسی به تحصیل پزشکی در ایتالیا بپردازد. بر اساس برآوردهای انجام شده، شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل پزشکی حدود 1500 تا 4000 یورو بوده در حالی که دانشگاه‌های خصوصی، سالانه 15000 یورو دریافت می‌کنند.

برای تحصیل در ایتالیا، لازم است که از الان اقدام کنید

اگر با هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا آشنا شدید و آماده هستید که برای تحصیل در این کشور اقدام کنید به شما تبریک می‌گوییم. شما می‌توانید همین الان با بررسی مدارک لازم برای درخواست ویزا شروع کنید و اقدامات لازم را در این حوزه انجام دهید.

دقت داشته باشید که یکی از مواردی که برای درخواست ویزای ایتالیا احتیاج دارید، ترجمه مدارک شما به صورت رسمی است. شما می‌توانید با کمک ما یعنی دارالترجمه رسمی زبان ایتالیایی الوند، تمامی مدارک خود را به سرعت و باکیفیت بالا به زبان ایتالیایی ترجمه کرده و به سفارت ارائه کنید.

برای اطلاعات بیشتر و سوالات در مورد ایتالیا و ترجمه رسمی مدارک و تایید ترجمه رسمی  با شماره تماس زیر  و کارشناس سایت 

خانم ژاله ترابی زاده

هماهنگ بفرمایید.

09128467956

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *